Shiitake v boji proti rakovině jater

Shiitake v boji proti rakovině jater

Shiitake patří mezi známé medicinální houby, díky širokému spektru účinků se hojně využívá např. v tradiční čínské medicíně a i vědci jim věnují svou pozornost. Odhalili, že houba má vliv na imunitní systém, snižování hladiny cukru i cholesterolu v krvi. Důležitý je pak fakt, že byly u Shiitake potvrzeny i protirakovinné účinky.

V této studii se vědci rozhodli kombinovat polysacharidy z Shiitake a Tricholoma matsutake, aby podpořili účinek chemoterapeutika 5-fluorouracilu, který inhibuje růst buněk hepatocelulárního karcinomu.

Pokusným myším byly injektovány buňky rakoviny jater, tak, aby se u nich vyvinulo nádorové bujení, a následně byly léčeny 5-fluorouracilem a polysacharidy z výše zmíněných hub. Každá skupina myší tak byla léčená jinou kombinací, např. jen kombinací polysacharidů z hub, Shiitake + 5-fluorouracil, Tricholoma + 5-fluorouracil aj.

Následně se hodnotila váha nádoru, frekvence zastoupení CD4 + a CD8 +  T lymfocytů, NK buněk, koncentrace TNF-alpha, IL-2, IFN-gamma.

Výsledky ukázaly, že jednotlivé kombinace použitých léčiv snížily hmotnost nádorové masy, zvýšila se koncentrace měřených cytokinů i počet lymfocytů i NK buněk, což vede k větší aktivitě imunitního systému proti nádorovým buňkám. Největší zmenšení nádoru a nejvyšší aktivace imunitního systému byla zaznamenána u skupiny myší, jež dostávala 5-fluorouracil a polysacharid ze Shiitake a skupina s 5-fluorouracilem a olysacharidem
z Tricholomy.

Výsledky ukázaly, že přidání polysacharidů do léčby zlepšuje stav imunitního systému, a tím i jeho schopnost ničit nádor, a že kombinace s 5-fluorouracilem je mnohem účinnější než použití samotného 5-fluorouracilu.

 

Zdroj:

Ren M, Ye L, Hao X, Ren Z, Ren S, Xu K, Li J. Polysaccharides from Tricholoma matsutake and Lentinus edodes enhance 5-fluorouracil-mediated H22 cell growth inhibition. J Tradit Chin Med. 2014 Jun;34(3):309-16.

Galerie k příspěvku

Přidejte komentář